Bývať na chalupe celý rok? Prečo nie!

22.4.2011 | IP IZOLACE Polná, s.r.o. | Izolácie a zateplenie | Komentárov 0 |

Celoročným bývaním na chalupách a v chatových oblastiach sa zaoberá čoraz viac ľudí. Až tak, že sa to dá nazvať fenoménom modernej doby. Prečo sa ľudia sťahujú na vidiek? Niekto kvôli zlej finančnej situácii, niekomu hrozí exekúcia. Ale mnohí majú aj iný dôvod. Objavili komfort bývania na vidieku. Sú to napríklad tzv. mladodôchodci, ktorí si pred rokmi zaobstarali chatu a teraz trávia svoju penziu práve tam, zatiaľ čo mestský byt prenechajú deťom. Alebo ide naopak o mladé alternatívne zamerané rodiny.

Bývať na chalupe celý rok? Prečo nie!  - foto, Hyperbyvanie.sk

Vypadnúť z mesta je trend


Bývať na vidieku má svoje výhody. Trebárs pobyt na čerstvom vzduchu, ktorý pôsobí blahodarne na zdravie, na telesnú i duševnú kondíciu. A nielen to - aj náklady na živobytie sú tu nižšie ako v meste. Trebárs potraviny možno od susedov kúpiť oveľa lacnejšie z ich chovu ako v obchodnej sieti. Na vidieku sa dá výhodne získať metrové drevo na kúrenie, čím sa dá tiež výrazne ušetriť. Dnes navyše dealeri rozvodných spoločností ponúkajú chytré tarify, ktoré zvýhodňujú akumulačné kachle a priamotopy. Dá sa však ušetriť aj inak - napríklad strešné kolektory a fotovoltaické články predstavujú ďalšiu možnosť úspor, málokedy dostupnú v bytovom dome v meste.

Bývať na chalupe celý rok? Prečo nie! , fotka

Bývanie na chate nie je bez problémov, ale tie sa dajú prekonať


Tak napríklad chata musí byť skolaudovaná na trvalé bývanie, čo môže vyvolať zákopovú papierovú vojnu o zmenu územného plánu obce, vyňatie pozemku z pôdneho fondu, problémy s riešením likvidácie komunálneho odpadu a napojenie na kanalizáciu. Tiež musí byť zriadená elektrická prípojka, čo môže v odľahlejšej lokalite znamenať ťažkosti. Skrátka, s benzínovou centrálou a kúpeľňou pri potoku nevystačíte. Chata alebo chalupa určená na trvalý pobyt musí mať aj popisné číslo v obci. To všetko sa dá pri troche snahy vyriešiť. Chatu aj chalupu však musíme na celoročné bývanie pripraviť. Ak sme už vyhrali papierovú vojnu s úradmi, môžeme prikročiť k ďalšej etape a tou sú stavebné úpravy.

Bývať na chalupe celý rok? Prečo nie! , fotka

Rozmyslite si, do akých úprav je najlepšie investovať


Efektívnosť investície možno najlepšie posúdiť dobou návratnosti. Bezpochyby najúčinnejším opatrením je chatu tepelne izolovať. Ako? V prvom rade ošetrite miesta, kadiaľ uniká najviac energie.

Peniaze vyletia nezateplenými stropom ako komínom


Najprv sa zameriame na stropy obytných miestností. Potrebujú zatepliť ako soľ. Najčastejšie sa to robí fúkaním do medzipriestorov v strope čiže do dutín podlahy pôdy. Tadiaľ bez úžitku uniká tretina tepla von. Asi si ešte pamätáte zo školy, že teplý vzduch je ľahší ako studený a stúpa k stropu bytu. Ľahko nájde medzery a prúdi nimi nahor na povalu. Nafúkaním čadičovej izolácie utesníte aj tie najmenšie medzery. Aplikácia minerálnej vaty je jednoduchá. Hadicou sa zo špeciálneho stroja umiestneného na korbe nákladného auta nafúka vata do priestoru, ktorý je tvorený trámami a podbitím. To za bežnej prevádzky domácnosti! Nie je nutné príliš vypratávať pôdu, pracovníci sú s fúkaním hotoví behom niekoľkých hodín. A čo keď strop nemá dutý medzipriestor? Systém montovaného stropu MAGMARELAX ® vám zaistí možnosť tepelnej izolácie stropu aj v tomto prípade. Aj potom môžete podkrovný priestor naďalej využívať.

Bývať na chalupe celý rok? Prečo nie! , fotka


Izolácia fasády má dlhšiu návratnosť


Dosková izolácia je vhodná najmä na zateplenie rovných zvislých plôch fasády, keď máme veľmi priepustné obvodové múry. Polystyrén je najlacnejšou možnosťou pre izoláciu fasády. Má nízku váhu, dobrú opracovateľnosť aj nízku nasiakavosť. Nevýhodou je malá požiarna odolnosť. Fasádne dosky z minerálnej vlny majú vyššiu pohltivosť zvuku a odolnosťou proti ohňu, nevýhodou je však trochu vyššia cena.

Bývať na chalupe celý rok? Prečo nie! , fotka

Priečky a vnútorné steny


Vnútorné priestory sa izolujú rohožami, doskami a rolami mäkkej minerálnej vlny. K izolácii priečok v podkroví sa používajú dosky z čadičovej vlny alebo rohože zo sklených vlákien. Čadičová vlna je v tomto prípade tuhá, dodáva sa v doskách. Má veľmi dobré protihlukové vlastnosti a dobre sa s ňou manipuluje, je ale o niečo drahšia. Hodí sa veľmi dobre tam, kde potrebujeme protipožiarnu odolnosť.

Bývať na chalupe celý rok? Prečo nie! , fotka

Vráťme sa k izolácii podlahy na povale. Vzbudzuje fantáziu.


Ako už sme spomenuli, najefektívnejšou metódou izolácie podlahy na povalách chalúp a domčekov je stropný systém MAGMARELAX ®. Je veľmi ľahký, presný, variabilný a vysoko únosný. Vytvára na pôde novú podlahu tvorenú nášľapnou vrstvou z OSB dosiek. Systém má skvelé tepelno-izolačné vlastnosti a je rýchlo dostupný. Konštrukcia je hotová za jeden deň. Systém MAGMARELAX ® je finančne málo náročný. Prináša však jednu podstatnú výhodu. Nielenže v zime zabraňuje úniku tepla do podkrovia, ale v lete bráni prístupu tepla z vyhriatej povaly do bytu. Vďaka vytvoreniu podlahy povaly môže podkrovie slúžiť na rozšírenie bývania v lete. Neskôr možno zatepliť aj strechu a zriadiť na pôde celoročne obývateľný priestor. Trebárs pracovňu, presvetlený ateliér alebo izbu pre hostí. Každý má iste veľa nápadov.

Bývať na chalupe celý rok? Prečo nie! , fotka

Nesmieme vynechať izoláciu strechy


Izolácia strechy môže byť zložitým problémom. Pripustí len malé zásahy do konštrukcie krovu, ale musí zároveň zabezpečiť dostatočnú vrstvu izolácie na neprístupných miestach. Ľahšiu konštrukciu predstavujú väzníkové strechy. Tu nie je možné účinne rozprestrieť vrstvu izolácie z rohoží, je sem totiž zlý prístup. Elegantným riešením je opäť systém fúkanej minerálnej izolácie MAGMARELAX ®. Aj zložitú strechu možno zatepliť behom niekoľkých hodín.

Bývať na chalupe celý rok? Prečo nie! , fotka

Investíciu do zateplenia fúkanou izoláciou si môže dovoliť každý


Aplikácia tejto veľmi efektívnej izolácie nemusí zaťažiť rodinný rozpočet. A to vďaka "Izolácii na splátky"! V spolupráci s firmou IP IZOLÁCIA POĽNÁ možno bankový úver nastaviť tak, že sa výška splátok rovná úspore za kúrenie. Návratnosť tejto investície je veľmi rýchla, nepresiahne päť rokov. A potom už len šetríte.
Ak predchádzajúce riadky vzbudili Váš záujem, kontaktujte technického poradcu firmy IP IZOLÁCIA POLNÁ. Príde, všetko premeria, navrhne optimálny postup a zaistí realizáciu. Firma vám poskytne komplexné služby pri zateplení vašej chalupy, chaty alebo rodinného domu.

Bývať na chalupe celý rok? Prečo nie! , fotka

Nechajte si poradiť, ako ušetriť tisíce ročne. Kontaktujte nás!


Viac informácií o fúkanej izolácii MAGMARELAX ® nájdete na www.ippolna.cz.


O stropnom systéme MAGMARELAX ® čítajte na http://www.ippolna.cz/stropni_system_MAGMARELAX.php
 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 3

Diskusia

Článok Bývať na chalupe celý rok? Prečo nie! zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »