Zatepliť, či nezatepliť – vyriešte dilemu raz a navždy!

1.12.2014 | PR článek | Izolácie a zateplenie | Komentárov 0 |

Valná väčšina stavebníkov so zateplením novostavby počíta už vo svojom projekte. Vychádzajú tak zo svojho presvedčenia, rady priateľov či známych, alebo skratka podľahnú trendu posledných desiatok rokov. Zateplenie však nie je všemocné – je to iba jedna z možností, ako čiastočne znížiť energetickú náročnosť u súčasných budov, a to predovšetkým u panelových domov a bytových domov postavených v minulom storočí.

Zatepliť, či nezatepliť – vyriešte dilemu raz a navždy! - foto, Hyperbyvanie.sk

U novostavieb je podstatne výhodnejšie zvoliť pre stavbu obvodových stien plné a jednovrstvové tepelnoizolačné murivo bez zbytočných dutín a dodatočného kontaktného zatepľovania. Ideálnym riešením sú tepelnoizolačné tvárnice Ytong rady +.

Zatepliť, či nezatepliť – vyriešte dilemu raz a navždy!, fotka

 

Máme novostavbu, a napriek tomu zatepľujeme – je to zle?

Ak sa nejedná o pasívny dom, kde je nutné docieliť veľmi tesné obálky budovy pri čo najmenšej hrúbke muriva, má dodatočné zateplenie zmysel, i keď sa už jedná o hrúbku izolantu mnohokrát prekračujúcu 220 mm. V prípade nízkoenergetickej novostavby je zatepľovaniu prisudzovaná zbytočne dôležitá rola. U novostavby z moderných materiálov totiž uniká cez murivo najviac 1/5 všetkého tepla. Podstatne kritickejším miestom sú nekvalitné okná a dvere, slabá izolácia v podlahe/na streche a nepremyslené vetranie. Zateplením sa tiež často doháňajú nedoriešené tepelné mosty v miestach prekladov, vencov a podobne.

Kompletný stavebný systém Ytong, s ktorým postavíte absolútne homogénnu hrubú stavbu domu doslova od pivnice až po strechu, je od jedného dodávateľa a z jedného materiálu. Týmto sú minimalizované jak tepelné straty, tak poruchy konštrukcie.

Zatepliť, či nezatepliť – vyriešte dilemu raz a navždy!, fotka

 

Môže zle navrhnuté dodatočné zateplenie spôsobiť problémy?

Správnu hrúbku zateplenia volí projektant na základe svojich výpočtov a uvádza ju v projektovej dokumentácii. Ak sa teda stavebník pustí do zateplenia iba na základe odporúčaní zo strany priateľov či stavebnej firmy, môže to mať v budúcnosti nepríjemné následky. Môže dôjsť napríklad k vytvoreniu rosného bodu, a tým k zadržovaniu vlhkosti – nie len že sa potom nedostaví pocit príjemnej mikroklímy vnútri budovy, ale navyše sa môžu objaviť i plesne. Skúste si predstaviť navrstvené zimné oblečenie – ak na seba v mraze navlečiete tričko, huňatý sveter a perovú bundu, ihneď sa dostaví pocit tepla. Zároveň sa vám však začne potiť chrbát, pretože pokožka nedýcha. A presne tak tomu môže byť i u nesprávne navrhnutého a postaveného zateplenia.

Biely pórobetón Ytong oproti tomu funguje ako funkčné oblečenie – zahreje, zároveň však dýcha a s vlhkosťou vie aktívne pracovať.

Zatepliť, či nezatepliť – vyriešte dilemu raz a navždy!, fotka

 

Keď zateplíte raz, musíte i po druhé

Zatepľovacie systémy majú obmedzenú životnosť – náklady na ich obstaranie predražujú náklady na celú hrubú stavbu a najneskôr za 25 rokov vás táto investícia čaká znovu. Bohužiaľ sa tak často stane oveľa skôr.

Cenový rozdiel medzi bežnými tvárnicami Ytong a tepelnoizolačnými tvárnicami Lambda+ nie je veľký. Ak si z celkového rozpočtu stavby vyškrtnete navyše i čiastku na zateplenie, môžete ušetrené peniaze použiť napríklad na novú kuchyňu.

Zatepliť, či nezatepliť – vyriešte dilemu raz a navždy!, fotka

 

Vyberte správny materiál, a vyhnite sa tak nutnosti zatepľovania

Pórobetón Ytong je masívny materiál – cez murivo teda nemôže svojvoľne prúdiť studený vzduch z nevyriešených tepelných mostov, a ochladzovať tak steny. Ak je vzduch uzatvorený a neprúdi, dá sa považovať za najlepší izolant. Tepelnoizolačné tvárnice Ytong Theta+ a Lambda+ sú preto veľmi pórovité, a tým i ľahšie než bežné tvárnice Ytong. Zadržujú tak drahocenné teplo ďaleko viac než konkurenčné stavebné systémy. Pórobetónové systémové doplnky, ako sú nosné preklady nad otvormi a vencové tvárnice v mieste stropných konštrukcií, skvelé vlastnosti len podtrhujú.

 

Chcete pri realizácii ušetriť za prácu i materiál? Vyskúšajte strešnú konštrukciu Ytong Komfort bez nadbetonávky a kari sietí. Jedná sa o masívny strešný systém, ktorý vám zaistí príjemnú klímu, a prehriate podkrovné miestnosti sa tak stanú minulosťou. Určite veľmi oceníte i odhlučnenie.

Zatepliť, či nezatepliť – vyriešte dilemu raz a navždy!, fotkaDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Zatepliť, či nezatepliť – vyriešte dilemu raz a navždy! zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 225 príspevkov

NOOB Factory replica watches,JF Factory repli: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Ďalšie príspevky »