Môj dom, môj hrad

15.8.2007 | Jindřich Kudlan | Novostavby | Komentárov 0 |

Pokiaľ práve teraz stojíte pred rozhodnutím zaobstarať si vlastný rodinný dom, potom iste viete, aké je to ťažké a závažné rozhodnutie. Najskôr sa možno zameriate na najmodernejšie trendy a technológie. Neskôr zistíte, že bývanie nie je o luxuse a premiere elektronických systémov. Dôležité je vytvoriť funkčnú, na prevádzku a údržbu nenáročnú oázu pre váš odpočinok, rast vašich detí a často aj jeseň vášho života.

Môj dom, môj hrad - foto, Hyperbyvanie.sk

"Postav dom, zasaď strom, urob syna", alebo "Môj dom, mj hrad". Tieto tradičné vety vypovedajú o túžbe ľudstva po zaistení vlastného obydlia. S vývojom ľudskej spoločnosti sa samozrejme menia naše požiadavky a nároky na bývanie. Obvykle sa stretávame s niekoľkými rôznymi pohľadmi na stavbu domu.

Môj dom, môj hrad

Ten prvý je plne a dostatočne charakterizovaný už zmieneným porekadlom "Môj dom, môj hrad". Rodinný dom sa stáva skutočne "domovom", ktorý staviame s nárokmi na dlhú životnosť po niekoľko generácií a podľa svojich predstáv. Snažíme sa o vytvorenie trvalej hodnoty pre seba a generácie našich potomkov, bez úmyslu sa z domu sťahovať, či ho pozdejšie predávať. Odlišným prístupom je pohľad na dom skôr ako na tovar.

Podnikateľský prístup

Nesnažíme sa vybudovať reprezentatívne sídlo pre niekoľko generácií, dôraz prikladáme skôr na úžitkovú hodnotu, obstarávacie náklady s ohľadom na dosiahnutie komfortného a lacného bývania. A tiez so zohľadnením možnosti budúceho predaja, napríklad z dôvodu sťahovania, budovania nového domu a podobne. Tento prístup sa dá nazvať podnikateľským, pretože prihliadame v skratke povedané k atraktivite objektu pre nášho možného budúceho kupca.

Čo je nevyhnutné pripraviť

Pri rozhodnutí stavať dom nezabúdajme na dôkladnú predstavebnú prípravu. Tá sa väčšinou skladá z prípravy pozemku, spracovania návrhu a konzultácie projektu, predania projektu na stavebný úrad, zaistenia stavebného povolenia, výberu realizačnej firmy a spísania zmluvy so stavebnou firmou. Už pri písaní projektu sa ukáže, že sa nachádzame v dobe neustáleho technologického pokroku a naše možnosti sa významne rozširujú.

„Nové“ tehly

Výber je takme bez hraníc. Pri voľbe konštrukčného systému sa nekladú medze vašim predstavám a množstvám. Pre nosnú časť sa používajú napríklad obyčajné tehly, prípadne betón, ktorý je tepelne chránený izoláciou. Značné množstvo stavieb je v našich končinách stavané z keramických (tehlových) tvárnic, respektíve tehlových blokov, ktoré sú priamymi potomkami klasických plných tehiel.

Môj dom, môj hrad - foto, Hyperbyvanie.sk

Nové  materiály

Asi najväčším konkurentom klasických keramických tvárnic sú tvárnice plynosilikátové, známe pod obchodným názvom "pórobetón". Okrem pórobetónových tvárnic existujú aj "ťažké" betónové tvárnice vyrábané vibrolisovaním, opatrené polystyrénovou vložkou s hrúbkou 100 mm s celkovou hrúbkou tvárnice 300 mm. Menej rozšírenou variantou murivového materiálu sú tvárnice suchého muriva s obsahom elektrárenského popolčeka, prípadne vápenopieskové murivové prvky (zmes vápna, piesku a kremičitého štrku), obľúbené predovšetkým pre rýchlosť výstavby.

Izolácia

Vápenopieskové prvky musia byť pri murovaní opatrené hydroizoláciou a tepelnou izoláciu, pričom potom sú plne porovnateľnou alternatívou napríklad keramických alebo pórobetónových tvárnic. Tepelnú izoláciu môžete voliť z rady materiálov od klasických (polystyrén, minerálna vata) až po prírodné, ako slama alebo konope. Ak sa rozhodnete pre drevostavbu, odmenou vám bude predovšetkým zníženie hrúbky stien, pretože tepelná izolácia sa vkladá priamo medzi drevené nosníky. Výhodou je aj menšia pracnosť a tým vyššia rýchlosť stavby. Pri použití dreva môžete hľadať zdroje vo svojom okolí. Najlacnejším je ten materiál, ktorý je najbližšie.


Text: Jindřich Kudlan

Foto: archív autora Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 15

Diskusia

Článok Môj dom, môj hrad zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 204 príspevkov

Moncler Down Jacket Women Kapuzen Jacken lila: monclermoncler outletmoncler...

Rika: nielen do bytu, ale aj kancelarie v...

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike fabbrica. [b]scarpe...

Ahoj: Tiež hľadám detský nábytok! Ďakujeme...

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Hohe Qualität Belstaff Online, Belstaff Outle: belstaff panther belstaff...

relógios Chopard: Réplicas de relógiosRelógios...

Ďalšie príspevky »