Garážové vráta chcú štýl

2.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Okná a dvere | Komentárov 0 |

Sú exteriérovým prvkom domu, preto garážové brány musia spĺňať požiadavky na pevnosť, design a bezpečnosť. Zároveň je však dôležité, aby boli nenáročné na údržbu a odolné voči drobným poškodeniam.

Garážové vráta chcú štýl  - foto, Hyperbyvanie.sk

Ich povrch je permanentne vystavený vplyvom počasia, teplotným výkyvom počnúc horúcimi slnečnými lúčmi, cez dážď až k mrazu. Pri používaní garážových brán často dochádza aj k drobným poškodeniam povrchu. Preto je pre ich výber určujúca kvalitná povrchová úprava. Systém zatvárania brán je nutné zvoliť s ohľadom na priestorové možnosti. A konečne design - mal by zodpovedať vizuálnym parametrom celej stavby.

Brány výklopné

Ich finančná dostupnosť a jednoduchosť obsluhy ich neustále drží na špici záujmu, predovšetkým užívateľov samostatne stojacich nevykurovaných garáží. Bránové krídlo je jedno, vyklápa sa ručne a pomocou vyvažovacích pružín zachádza pod strop. Je však potrebné myslieť na to, že pri otváraní zasahujú brány i do priestoru pred vjazdom do garáže, čo obmedzuje ich aplikáciu len pre niektoré dispozície umiestnenia garáže (napríklad nemožno použiť pre objekt situovaný priamo pri chodníku).

Garážové vráta chcú štýl , fotka

Brány sekčné

Získavajú na popularite aj kvôli tomu, že nevyžadujú žiadne priestorové obmedzenia. Sú vhodné pre jednotlivú i dvojitú garáž, najmä v druhom prípade sa cení nezúžený prejazd otvorom. Sekčné brány sa skladajú z oceľových segmentov, pod strop zachádzajú vďaka stropnému motoru. Ovládajú sa elektronicky, diaľkovo alebo ručným spínačom, možno s nimi však manipulovať aj mechanicky. Pohyb brán pružne zostavených z rôzneho počtu sekcií (podľa výšky otvoru) umožňuje vodiaca drážka. O bezpečnosť ich prevádzky sa starajú dvojité laná, ktoré vráta zadržia pri prasknutí lana alebo pružiny. Vďaka špeciálnemu mechanizmu sa pohyb zastaví aj v prípade, že brána narazí na prekážku, poistka zabráni aj násilnému vniknutiu.

Rolovacie brány

Vyrábajú sa obvykle z hliníkových lamiel plnených polyuretánom. Ich vnútorné steny sú účelne zakrivené, takže sa "roleta" stáča pomerne kompaktne a nepotrebuje príliš vysoký preklad. Ich systém sa dá prirovnať k predokenným žalúziám: rovnako ako ony zachádzajú do zvláštneho boxu nad vjazdom. Dajú sa inštalovať priamo do otvoru, alebo pred neho. Ovládajú sa elektronicky aj mechanicky, proti vniknutiu ich chráni uzamykateľný podlahový profil, posuvná zábrana alebo elektromagnetický zámok. Majú poistku proti pádu rolety a zovretie prstov. Patria však k mierne hlučnejším, nie sú ani tak odolné proti premŕzaniu. Rolovacie brány je možné vybaviť aj oknami z nárazuvzdorného polykarbonátu.

Garážové vráta chcú štýl , fotka

Ťahané brány

Skladajú sa opäť z jednotlivých lamiel, vodiace drážky ich posúvajú pod strop alebo do strany garáže. Druhý menovaný spôsob inštalácie je úsporný z hľadiska výšky státia, stenu, ku ktorej brány zachádzajú, potom však nie je možné osadiť policami alebo využiť na zavesenie predmetov, ako napríklad náhradných pneumatík, kolies, náradia atď Vzhľadom k tomu, že pohyb brány do boku sa dá regulovať, dá sa systém používať aj ako dvere do garáže.

Krídlové brány

Čo do funkčnosti sú síce spoľahlivé, dobre tepelne izolujú a majú dlhú životnosť, ale hodia sa len pre určitý typ garáží: napríklad ich nemožno použiť pre objekty situované pod úroveň okolitého terénu, ku ktorým sa schádzajú. Svah totiž nedovoľuje dostatočné otvorenie týchto brán. Problém môže nastať aj v prípade, že otvorené krídlo nie je dostatočne fixované: napríklad v dôsledku nečakaného poryvu vetra hrozí poškodenie vozidla vychádzajúceho z garáže alebo k zraneniu osôb. Brány vybavené špeciálnym nadstavcom je možné ovládať aj diaľkovo, avšak za predpokladu inštalácie špeciálneho nástavca. Krídlové garážové brány majú dlhú životnosť, sú spoľahlivé a dostatočne tepelne izolujú.

Garážové vráta chcú štýl , fotka

V dizajne vedie drevo

V duchu súčasných trendov je - pokiaľ ide o vzhľad garážových brán - jasnou jednotkou dekor dreva. Žiadaná je preto úprava s názvom woodgrain, ktorá pohľadovo naozaj evokuje štruktúru dreva, napriek tomu, že sú brány napríklad z ocele. Vyberať sa dá napríklad z dekorov Zlatý dub, Tmavý dub - orech, Rosewood, Svetlý dub prírodný, Tmavý dub - rustical a podobne. Výhodou pokrytia ocele plastovou fóliou je vysoká stabilita farieb, odolnosť voči poveternostným podmienkam a nenáročnosť na údržbu. K výhodám tohto riešenia patrí nielen odolnosť: dažďová voda na povrchu nezanecháva zreteľné stopy a drobné škrabance sú takmer neviditeľné (na rozdiel od hladkej úpravy).

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Lomax, Geus

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0


Súvisiace odkazy a zdroje informácií

Diskusia

Článok Garážové vráta chcú štýl zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »