Okno, do domu oko

20.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Okná a dvere | Komentárov 1 |

Plastové, drevené, hliníkové? Zvoliť tú správnu výplň okenných otvorov je dôležité, okná sú totiž podstatnou súčasťou obvodového plášťa stavby a ako také fatálnym spôsobom ovplyvnia celkový vzhľad domu.

Okno, do domu oko  - foto, Hyperbyvanie.sk

Vzhľadom k tomu, že krása tkvie v jednoduchosti a štýlovej čistote, je už v projekte treba určiť, aký typ okien sa bude hodiť nielen k celkovej kompozícii stavby, ale aj k charakteru interiéru. Výber je vždy nutné podriadiť konkrétnym potrebám a preferenciám investora, s ohľadom na technické parametre materiálu, jeho farebnosť, životnosť, dizajn, nároky na údržbu a podobne. Každý z jednotlivých variantov má svoje pre i proti - či už ide o drevo, plast alebo hliník, všetky majú svojich odporcov aj priaznivcov. Všeobecne možno odporučiť ostražitosť, pretože slovenský trh ponúka nielen špičkové, ale aj nekvalitné výrobky, bez ohľadu na použitý materiál.

V duchu úspor nákladov na kúrenie

Výmenou starých okien za nové, so zvýšeným tepelným odporom, je možné znížiť náklady na vykurovanie až o štyridsať percent. Moderné okná sú totiž konštruované tak, aby minimalizovali tepelné straty. Zo zhruba 25 tisíc kWh spotrebovanej energie, ktorá pripadá v priemere na jednu štvorčlennú domácnosť, pripadajú na vykurovanie a ohrev teplej vody len dve pätiny, zostávajúce množstvo sa "kamsi" stratí. Takmer polovicu tejto nekontrolovateľnej straty majú na svedomí práve okná a dvere. Situáciu pomôžu riešiť práve výrobky s lepšími parametrami, s dvojitým až trojitým zasklením. Zatiaľ čo ročná strata tepla cez 1 m2 jednoduchého zasklenia sa podľa odborníkov pohybuje okolo 475 kWh, dvojité zasklenie ju zníži na 238 kWh, trojité dokonca až na 154 kWh. U veľkoplošných okien sa kvôli veľkej hmotnosti krídiel s trojitým zasklením volia skôr varianty so špeciálnym pokovaním skla alebo niektorou z izolačných fólií.

Okno, do domu oko , fotka

Obľuba plastu rastie

Tak ako v iných európskych krajinách sa aj u nás plast vyšvihol počas posledných rokov na naozaj významnú pozíciu. Tí, ktorí volia plastové okná, vsádzajú hlavne na ich minimálne nároky na údržbu. Zlepšujú sa aj ich technické parametre, sú cenovo najdostupnejšie, poskytujú dostatočnú tepelnú i zvukovú izoláciu, sú odolné voči vplyvom počasia, výrobcovia pokročili aj v problematike stálofarebnosti a dekorov ... Na trhu je široká paleta farieb a zaujímavých dekorov, najobľúbenejší je design imitujúci drevo (napríklad tmavý dub, mahagón, zlatý dub, orech, douglas, oregon atď). Matný a hodvábny vzhľad je možné dosiahnuť špeciálnym krycím nástrekom, ktorý vytvára povrch sa zrnitou štruktúrou zvyšujúcou odolnosť rámov proti mechanickému poškodeniu. Plastové profily môžu mať vďaka akrylátovej fólii s metalickým pigmentom aj trblietavý kovový vzhľad (hliníkovo biela, šedá a grafit čierna). Aj keď tento segment si na svoje konto zapísal najväčší rozmach vďaka rekonštrukciám a zatepľovanie panelových domov, plastové okná s prehľadom zvládnu aj osadenie do historických objektov, dobre si poradia aj s atypickými tvarmi stavebných otvorov. Avšak aby tieto produkty všeobecne zvládli svoju úlohu úspešne, musí ísť o kvalitné a dobre inštalované výrobky.

Okno, do domu oko , fotka


Drevo drží dobyté pozície

Po oknách s drevenými rámami siahnu asi vyznávači tradícií a ctitelia prírodných materiálov ochotní k adekvátnej starostlivosti o ne. Kvalita drevených okien vychádza nielen z použitého materiálu, ale aj zo spôsobu spracovania a ošetrenie povrchu. Konštrukcia dreveného okenného rámu sa obvykle skladá z lepených profilov z mäkkých (smrek, borovica, smrekovec) alebo tvrdých domácich drevín, na trhu sú aj výrobky zo vzácnych cudzokrajných surovín. Cenia sa výborné tepelno-izolačné vlastnosti drevených okien a ich pozitívny vplyv na mikroklímu bez plesní. Drevené okná sú zároveň najprijateľnejšie z ekologického hľadiska. Je o ne síce potrebné starať sa, ale zodpovedajúca údržba sa prejaví ich dlhodobou životnosťou, ktorá rastie aj vďaka pokročilým konštrukčným a výrobným metódam spracovania. Vďaka nim je možné vyrobiť rám akýchkoľvek tvarov, od štvorcových a obdĺžnikových cez trojuholníky, lichobežníky a ďalšie geometrické tvary ku kruhom a klenbám. Atypy a historické repliky sú samozrejmosťou. Vďaka dobrému pomeru medzi pevnosťou a hmotnosťou sa drevo hodí aj pre veľké presklené plochy.

Okno, do domu oko , fotka

Hliník pre luxusné realizácie

Špičková kvalita, ľahkosť a pritom pevnosť, dlhá životnosť, stálofarebnosť, minimálne nároky na údržbu. Hliníkové okná vyhovujú aj vysokým nárokom na konštrukčné požiadavky, najmä pokiaľ ide o presklené, pološtrukturálne a štrukturálne fasády. I keď častejšie je jeho použitie u administratívnych budov, získava si postupne priaznivcov aj v oblasti obytných objektov. Prím hrá u francúzskych okien a balkónových dverí, zimných záhrad, strešných okien, je skvelým riešením pre kupoly i svetlíky. Vzhľadom k tomu, že nehrdzavie, uchová si hliník dlhodobo svoj atraktívny vzhľad. Na trhu sú nielen v prirodzenej striebristej, ale aj v širokej škále ďalších farieb, s leskom, matom alebo s metalízou. Hliníkové rámy sa však dokážu tváriť aj ako drevené, obľúbené sú aj okná kombinované, drevohliníkové a plastové. Drevohliníkové okná vďaka svojej konštrukcii uľahčujú rekonštrukcie pamiatkových objektov. Hliníkové opláštenie plastových okien zase rozširuje farebnú škálu vonkajších okenných rámov a pri zachovaní prijateľnej ceny a kladných vlastností plastových okenných profilov dodajú fasáde reprezentatívnejší vzhľad.

Vetranie a vzduchová izolácia

Závisí na nich celková klíma v dome a byte: ide nielen o čistotu vzduchu, ale aj o možnosť jeho obmeny - cirkuláciu. Takmer nulová infiltrácie dnes pre výrobcov okien nie je žiadny problém, takže by sme si z hľadiska úniku tepla mohli oddýchnuť. Avšak hygienici a zdravotníci to tak ružovo nevidia a moderné okná považujú za príliš tesné. K slovu teda muselo nutne prísť regulované vetranie. Možno ho dosiahnuť napríklad prostredníctvom mikroventilácie, teda špárovým vetraním, ktoré patrí k najrozšírenejším. Efekt vychádza z inštalácie špeciálneho prvku do kovania, ktorý umožňuje takzvanú štvrtú polohu kľučky. Pri nej sa dá interiér malou štrbinou prevetrávať, bez toho, aby vznikal prievan. Okná na prízemí však budú bezpečnejšie s ventilačnou klapkou, vďaka ktorej je možné vetrať aj pri zatvorenej polohe. Ďalší variant predstavujú ventilačné mriežky osadzované do rámu okna alebo nahrádzajúce časti skla. Zaujímavú možnosť zvýšenia infiltrácie predstavuje špeciálne tesnenie. Tento systém umožňuje automatické uzavretie okna pri zhoršenom počasí, zaručuje minimálne teplotné straty, optimálnu hlukovú nepriepustnosť aj bezpečnosť. U plastových okien je možné prevetrávať aj prostredníctvom viackomorového systému.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Slavona, Deceuninck

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0


Súvisiace odkazy a zdroje informácií

Diskusia

Dan: Plastové okná sú podľa mňa...< Odpovedať

počet príspevkov: 1

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »