Ako zabrániť roseniu okien?

26.1.2012 | Monika Kovačková | Okná a dvere | Komentárov 0 |

Zrazená voda na oknách je problémom, ktorý trápi nielen obyvateľov panelových domov, ale aj majiteľov starých budov a bytov v novostavbách. Zarosené okná pôsobia neesteticky a navyše stála vlhkosť a stekajúca voda môže nenávratne poškodiť mnohé materiály, z ktorých sú okná či ich okolie vyrobené. V stávke je aj naše zdravie - vysoká vlhkosť vzduchu nezodpovedá hygienickým normám, pretože podporuje vznik a šírenie rôznych plesní, húb a hniloby.

Ako zabrániť roseniu okien? - foto, Hyperbyvanie.sk

Správne vetranie

Pri bežnom fungovaní a domácich činnostiach, ako je kúpanie, sprchovanie, varenie, prianie či žehlenie, vyprodukuje jeden človek približne tri litre vody denne. Vlhkosť vzduchu sa navyše zvyšuje priamo úmerne s počtom ľudí - trojčlennej rodine sa tak za deň vznáša vo vzduchu cez deväť litrov vody.

Ako zabrániť roseniu okien?, fotka

Okná sa orosia vtedy, ak je v ovzduší, ktoré je takto presýtené vodnými parami, znížená teplota. Para sa najlepšie drží vo vyšších, izbových teplotách, preto ju pravidelným vetraním a vpustením chladného vzduchu účinne rozptýlite. Ideálna je intenzívne a krátke vetranie viackrát za deň a to aj v zimnom období. Vetrajte po dobu troch až piatich minút plným otvorením okna, pričom nedochádza k teplotným stratám, pretože za krátku dobu nevychladnú steny, nábytok a ďalšie zariadenie, ktoré teplo akumulovali. Vpustením chladného vzduchu sa náklady na vykurovanie paradoxne znižujú, pretože vyššia vzdušná vlhkosť na seba viaže značné množstvo tepla. Vyvetraná miestnosť vás navyše príjemne prebudí, pretože miesto vydýchaného vzduchu plného oxidu uhličitého budete vdychovať čerstvý vzduch zásobený kyslíkom. Prevenciou rosenia je tiež udržiavanie stálej izbovej teploty, ideálna je teplota okolo 21 ° C.

Ako zabrániť roseniu okien?, fotka

K roseniu môžu napomáhať aj doplnky – okná, stiahnuté žalúzie či záclony zakrývajúce kúrenie obmedzujú správnu cirkuláciu vzduchu. Príliš presahujúce parapety zase bránia stúpaniu suchého, teplého vzduchu po skle okna - im aj iným prekážkam sa vyhnite, predovšetkým ak máte podlahové vykurovanie.

Správna inštalácia

Rosenie okenných skiel a rámov nie je spôsobené chybným oknom - naopak k nemu dochádza práve preto, že moderné okná dokonale tesnia. Niečo iné je však zrážanie vody v medzisklennom priestore, ktoré signalizuje skutočnú závadu okna.

Ak si okno ešte len kupujete, zamerajte sa na jeho tepelne-izolačnú schopnosť i možnosti ventilácie. Vhodné klimatické podmienky zaistí päť či šesťkomorový systém, ktorý zabezpečí vhodnú tepelnú izoláciu a mikroventilácia zabudovaná v okenných rámoch, ktoré umožňujú priebežné prevetrávanie. Vyberajte kvalitné tepelne izolujúce okná, ktoré majú vyšší koeficient tepelnej priepustnosti skla, čím sa znižuje pravdepodobnosť rosenia aj u chladnejších okien.

Ako zabrániť roseniu okien?, fotka

Ak do starých stavieb vsadzujete nové, vysoko tesniace plastové okná, snažte sa zachovať rovnováhu celej konštrukcie. Predovšetkým dodržte pôvodné osadenie, to znamená, že nové okná inštalujte na miesto tých pôvodných. Dobré je okná staviť ešte viac dovnútra interiéru a ideálne dom zatepliť.

Ako zabrániť roseniu okien?, fotka

Zrážanie vody na oknách môže robiť neplechu aj v novostavbách. U novostavieb hrá dôležitú úlohu dobré konštrukčné riešenie. Realizátori stavby by mali myslieť na správne riadenie výmeny vzduchu a s ohľadom na to správne inštalovať okná. Ak vsadzujete okná do vonkajšieho líca domu (nízkoenergetické drevostavby, pasívne domy), je nutné zatepliť napojenie okenného rámu na plášť domu. Ak dom nezatepľujete, postavte okná bližšie vnútornému lícu plášťa.

Ak staviate dom mokrou cestou, je treba ho nechať poriadne preschnúť a cez zimu vymrznúť, pokiaľ je to možné. Veľkou chybou je náhlenie pri realizácii stavby, kedy sa snažíte dom pred mrazmi zakonzervovať novými oknami a ďalej pokračujete s prácami v interiéri. Takto si akurát zarobíme na niekoľkoročnú nadmernú vlhkosť. Na spôsob vykonania stavby sa preto opýtajte aj pri nákupe bytu v novostavbe. Zamerajte sa aj na správne osadenie a utesnenie parametrov, ku ktorým by nemali byť používané bežné izolačné PUR peny.

Ako zabrániť roseniu okien?, fotka

Hoci výber a inštalácia okien sa zdá byť tým jednoduchším krokom pri stavbe vášho domova, venujte aj jej značnú pozornosť, aby ste sa raz a navždy vyhli problémom s nevzhľadným orosením.

Autor: Monika Kovačková

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 1

Diskusia

Článok Ako zabrániť roseniu okien? zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »