Prírodné staviteľstvo

29.3.2012 | Monika Kovačková | Projekty | Komentárov 0 |

Pre dnešnú dobu je typická snaha sa čo najviac navrátiť k prírode, v ktorej mnohí z nás nachádzajú príjemný pokoj a nabíjajú sa novými silami a energiou. Tieto tendencie výrazne zasiahli aj oblasť bývania - moderné interiéry hýria prírodnými materiálmi, pričom v popredí obľúbenosti stojí drevo, sklo a trochu nečakane kameň, aj materiálmi umelými, ktoré sa čoraz viac nechávajú inšpirovať krásou prírody a berú na seba jej podobu. Obdobný trend teraz dominuje aj v staviteľstve.

Prírodné staviteľstvo - foto, Hyperbyvanie.sk

Ak chcete žiť čo najviac v súlade s prírodou a usilujete o minimalizáciu vplyvu ľudských činností na životné prostredie, nemusíte si upierať komfortné, prepychové bývanie - naopak, prírodné staviteľstvo (alebo tiež ekologické staviteľstvo) je novým módnym trendom, ktorý vám zaistí špičkové a pohodlné bývanie, ktoré bude šetrné k prírode nielen pri výstavbe, ale aj pri prevádzke a nakoniec aj likvidácii.

Prírodné staviteľstvo, fotka

Ekostaviteľstvo zahŕňa problematiku ekologicky šetrného bývania komplexne a vo väčšine prípadov vychádza z prístupu tzv. posudzovania životného cyklu, ktoré berie do úvahy nielen zaťažovanie prírody pri prevádzke domu, ale aj pri výrobe a likvidácii stavebných materiálov. Preto maximálne využíva prírodné materiály, ktoré sú vysoko recyklovateľné a ktoré pre prírodu predstavujú len minimálny ekologický dopad. Najčastejšie sa spracovávajú miestne zdroje, aby sa okrem výrobnej energetickej náročnosti znížila aj náročnosť dovozu.

Prírodné staviteľstvo, fotka

Základom typickej ekostavby je kameň. Nosná konštrukcia je drevená, murivo je tvorené z nepálených tehál, ktoré bývajú najčastejšie omietnuté hlinou. K tepelnej izolácii sú využívané materiály, ako je ovčia vlna, slama, trstina, ľan alebo konope. Ako izolácia slúži aj veľmi dekoratívna zelená strecha, ktorá dom chráni zeminou a zároveň je náhradou za zaberanie nezastavaného miesta stavbou. Súčasťou konštrukcie sú veľakrát aj prvky solárnej architektúry. Plusom prírodných materiálov je tiež fakt, že sú v porovnaní so svojimi umelými konkurentmi výrazne lacnejšie.

Prírodné staviteľstvo, fotka

Jadrom návrhu efektívnej ekostavby sú aj dômyselné technológie, ktorými sa v prvom rade znižujú náklady na teplo a spotrebu vody. Veľmi praktický je systém zadržiavania dažďovej vody pre technické potreby domu či koreňovej čistiarne odpadových vôd. Obdobne sa spracováva aj odpadové teplo, ktoré je v interiéri dokonale zadržané vďaka kvalitným izolačným schopnostiam stavby. Doplnkom ekologicky šetrných stavieb je aj kompostovací záchod. Samozrejmosťou by potom malo byť triedenie domového odpadu.

Prírodné staviteľstvo, fotka

Ako zástupcovia ekostaveb sú stále populárnejšie nízkoenergetické, pasívne alebo aktívne domy. Do povedomia sa dostáva aj bývanie v tzv. slamených jurtách, ktoré sú tradičným obydlím nomádov z Mongolska. Jedná sa o odolnú stanovú konštrukciu, ktorá sa skladá z drevených nosných prvkov a plstenej rohože. Okrem jednoduchej stavby a nízkej energetickej náročnosti je tento typ domčekov vďaka ľahkému zmontovaniu aj rozmontovaniu dokonca premiesťovateľný. Priaznivci júrt veria, že sa do budúcna tieto stavby stanú bežnou konkurencieschopnou alternatívou, vďaka efektívnemu a nadčasovému prevedeniu.

Prírodné staviteľstvo, fotka

Takže ak plánujete stavbu, určite stojí za to pomýšľať nad ekologický domom, ktorý dokonale splynie s prostredím a zaručí vám pohodlné a zároveň úsporné žitie. Alebo sa v snahe dosiahnuť kvalitnejšie bývanie inšpirujte prírodným staviteľstvom len v niektorých prvkoch - isté je, že eko-vylepšenia určite pocítite.

Prírodné staviteľstvo, fotka


 Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 3

Diskusia

Článok Prírodné staviteľstvo zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »