Budujeme bazén

18.5.2008 | Kateřina Nová | Projekty | Komentárov 2 |

Bazény, tak isto ako každá iná stavba, potrebujú dôkladnú prípravu a výber miesta. Pred vlastným výkopom je potrebné stanoviť miesto na stavebnú jamu s prihliadnutím k okolitému prostrediu, zvlášť k typu zeminy, druhu a veľkosti bazéna.

Staviame vodný svet


Po vytýčení príde na rad vlastný výkop, ktorý sa dnes väčšinou robí menšou stavebnou mechanizáciou. Od mozolov vás ale technika neuchráni, dočištenie jamy sa väčšinou vykonáva ručne. Musíte tiež počítať s odvozom zeminy na skládku, alebo jej rozhrnutím po pozemku. V súčasnej dobe sú namodernejšie bazény z ekologicky nezávadného polypropylenového plastu hrúbky 5 milimetrov odolného voči UV žiareniu. Plastový materiál plní funkciu opernej konštrukcie i vodotesnej vložky zároveň, preto nie sú úžitkové vlastnosti bazénu obmedzené tak, ako u iných typov bazénov, napríklad z plechových konštrukčných prvkov alebo z fóliovej vložky.

Dôležité základy


Bazén firmy montujú u zákazníka na vopred pripravenú armovanú betónovú dosku hrúbky 15 až 25 centimetrov, idelálne rovnú. Na ňu sa položí podkladová tkanina, alebo 2 cm tvrdený polystyrén k vyrovnaniu drobných nerovností betónu. Základné vyrábané tvary bazénového skeletu sú kruh, ovál, obdĺžnik, na želanie zákazníka je možné zhotoviť akýkoľvek tvar, aj atypický. Ale len kruhové bazény môžeme ponechať nad terénom alebo ich napol zapustiť do zeme a obsypať pieskom, alebo hlinou. Ostatné bazény musíme poctivo zapustiť a obsypať betónom alebo obmurovať. Pred zapustením sa boky bazénu obalia tmavou fóliou a na ňu sa do polí madzi výstužné rebrá vkladá tepelná izolácia z polystyrénu o hrúbke 2 – 5 cm.

Kam s tým bazénom


Venkovní bazén by měl být jen doplňkem zahrady, ne její dominantou. Tak je třeba k němu přistupovat při volbě prostoru pro jeho umístění. Samozřejmě musí jít o místo maximálně osluněné, tedy orientované ideálně na jihozápad, kryté před nárazovým větrem i pohledy zvenčí, navíc umožňující vytvořit kolem vlastního bazénu i terasu či jinou zpevněnou plochu pro slunění, které ke koupání určitě patří. Všechny tyto požadavky předurčují pro takové místo terasu navazující bezprostředně na rodinný dům. Jde však o nešťastné řešení, které sice oceníme v létě, ovšem po zbytek roku nebudeme z výhledu z oken nadšeni ani málo.

Co s ním v zimě


Abychom si totiž zajistili prodlouženou koupací sezonu, musíme si pořídit zastřešení bazénu zpravidla půlkruhového či podobného tvaru, který výhled z oken zacloní. Ani pohled na vypuštěný či zakrytý bazén bez zastřešení však příliš lákavý není. Přitom řešení je velmi jednoduché: stačí bazén přesunout do jiné části zahrady, kde jsou podmínky stejné nebo podobné. Naši bezradnost určitě vyřeší jedna konzultace se zahradním architektem, který by měl být schopen nám v zahradě místo pro bazén nejen určit, ale také patřičně upravit tak, abychom byli spokojeni po celý rok.text: Zdeněk Polák

foto: USSPA,Desjoyaux, SoftTUB, archiv 

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 13

Diskusia

Kamilka: Ahojte, čo som čučela, tak...< Odpovedať

gubel: ak hladate bazen skuste...< Odpovedať

počet príspevkov: 2

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »