Plánujete rekonštrukciu bytu alebo náročnejšiu stavbu domu? Viete, aké postupy by ste mali podľa vyhlášky dodržiavať?

20.2.2019 | Redakce | Rekonštrukcie | Komentárov 0 |

Snom asi každého jedného z nás je mať vlastnú strechu nad hlavou, ktorá ochráni, poskytne súkromie a pocit nenahraditeľného domova. V mnohých prípadoch však ostávajú takéto veci naozaj len predmetom najkrajších snov, pretože ide o veľké investície, ktoré si nemôžeme dovoliť ani na základe financovania formou hypotekárneho úveru.

Plánujete rekonštrukciu bytu alebo náročnejšiu stavbu domu? Viete, aké postupy by ste mali podľa vyhlášky dodržiavať? - foto, Hyperbyvanie.sk

Jednoduché cesty nás ale nikam neposúvajú. Ako znie výrok Roberta Louis Stevensona: „Umenie žiť nie je umením hrať s dobrými kartami, ale umením zahrať možno aj so zlými kartami dobrú hru.“ Presne tak by ste sa mali k niektorých situáciám postaviť aj vy, a pokiaľ je to možné, byť vo svojej životnej "hre" navyše aj čestným partnerom. Platí to najmä pre tých šťastlivcov, ktorí sa chystajú a môžu si dovoliť stavať rodinný dom alebo rekonštruovať byt.

Pri rekonštrukcii bytu alebo domu by ste sa mali riadiť vyhláškou

Ak sa vrátime k plánovaniu vlastnej budúcnosti, ktorá je v tomto prípade asi založená hlavne na stavbe alebo rekonštrukcii veľkého bytu alebo domu, je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých vecí.

Ide predovšetkým o nariadenia, ktoré budete musieť dodržať, pretože vám to vyplýva z vyhlášky č. 532/2002, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. Nezabudnite pritom ani na technické normy. Všetko treba prekonzultovať s odborníkmi, pretože len tak máte istotu, že ste neobišli zákon a nič vaše pohodlie v bývaní a v tejto súvislosti nenaruší.

Umiestnenie stavby

Kúpiť si pozemok a len tak si niekde postaviť na ňom svoj vysnívaný dom je možné, ale musíte, prípadne by ste sa mali riadiť určitými pravidlami vyplývajúcimi z vyššie spomenutých dokumentov. Tie vám napríklad určujú, v akej vzdialenosti môže byť stavba rodinného domu od susedných hraníc druhého pozemku umiestnená. Dôvodom takéhoto nariadenia a normy môže byť, okrem iného, aj to, aby ste si pri sedení na novej pohovke vo svojej nádhernej obývacej izbe, nepozerali so susedom v druhom dome navzájom do očí.

Je toho ale oveľa viac. Napríklad od komunikácie a chodníka, ku ktorému má prístup verejnosť, by mal byť váš dom a jeho priečelie vzdialený minimálne 3 metre. Od susedného domu, ktorý s tým vašim vytvára medzi sebou voľný priestor je to minimálne 7m, v stiesnených podmienkach a bez okien to môžu byť minimálne 4 metre.

Ak ide o spoločné hranice pozemkov, tu by ste mali váš dom postaviť v minimálnej vzdialenosti 2 metre od tejto hranice, teda od plota. Nikdy nie menej. Ak si všetko dobre s projektantom alebo architektom naplánujete, potom môžete pristúpiť k výberu travertínu, ktorý sa dá využiť v interiéri aj exteriéri na viaceré účely, no v prvom rade ako unikátny obklad.

Plánujete rekonštrukciu bytu alebo náročnejšiu stavbu domu? Viete, aké postupy by ste mali podľa vyhlášky dodržiavať?, fotka

 

Ako je to s normami hluku a vibráciami

Vyhláška č. 549/2007Z.z. Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí vás pri zariaďovaní vášho hniezdočka lásky alebo obrovského rodinného sídla môže "obmedzovať" tiež.

Ochraňuje nielen vás, ale aj vašich susedov, a to najmä v bytových komplexoch, kde je nutné v určitý čas dodržiavať niektoré pravidlá nočného režimu. Na základe toho musíte myslieť pri výbere niektorých materiálov na určité konštrukčné postupy a riešenia.

V súvislosti s touto skutočnosťou sa vám možno hodí dobrá kročajová izolácia, ktorú stačí umiestniť pod plávajúcu alebo inú podlahu a vaše kroky nebudú susedom pod vami vôbec prekážať. Vďaka špeciálnej pene sa postaráte o dokonalé izolovanie vašej domácnosti od nepríjemných zvukov a vibrácií z vonka, ale aj z vnútra. Nie je predsa nič lepšie, ako mať so všetkými na okolí..…. tie najlepšie susedské vzťahy.

Pomôžu vám aj vonkajšie žalúzie

A keď sme už pri tej izolácii, dovolíme si vám predstaviť ešte jedno multifunkčné riešenie – moderné vonkajšie žalúzie. Okrem toho, že vám poskytnú počas dňa a možno aj jasnej noci príjemný tieň, súkromie a komfort, sú zároveň veľmi dobrým izolátorom. Špeciálna konštrukcia sa pri zatiahnutí žalúzií postará o minimálne prepúšťanie svetla, zvukov a teplôt, ktoré vonku aktuálne sú a vám by v interiéri príjemnú atmosféru naopak pokazili.

Rodinný dom alebo byt nie je hračka, ktorú môžeme jednoducho kedykoľvek vymeniť za niečo iné a nové. V prvom rade je to životná investícia a potom množstvo práce, ktorá s tým všetkým súvisí. A keďže život máme len jeden, je dobré si všetko dopredu naplánovať a pri samotnom postupe zvoliť tie najlepšie riešenia. My vám držíme vám palce.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 1

Diskusia

Článok Plánujete rekonštrukciu bytu alebo náročnejšiu stavbu domu? Viete, aké postupy by ste mali podľa vyhlášky dodržiavať? zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 225 príspevkov

NOOB Factory replica watches,JF Factory repli: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Ďalšie príspevky »