Paneláky bez rekonštrukcie neprežijú

17.3.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Rekonštrukcie | Komentárov 6 |

V Českej republike je celkom 3,8 miliónov bytov, z toho skoro 1,2 miliónov tvoria byty v panelových domoch. V nich žije viac než tretina obyvateľov Českej republiky. Väčšina z nich však o súčasnom štandarde moderného bývania môže len snívať: nakoľko 700 tisíc najstarších panelových bytov bolo totiž doposiaľ opravených a zateplených len štvrtina. Preto je otázka ich rekonštrukcií stále viac než aktuálna.

Paneláky bez rekonštrukcie neprežijú - foto, Hyperbyvanie.sk

Program Panel, prostredníctvom ktorého štát na rekonštrukcie panelových domov finančne prispieva, však pozastavil príjem žiadostí o podporu. Preto sa do popredia záujmu vlastníkov panelových domov o to viac dostávajú produkty, ktoré k tomuto účelu vytvorili a ponúkajú niektoré finančné ústavy. 

Čo je panelák

Panelová výstavba vznikla po 2. svetovej vojne ako dôsledok snahy vyriešiť čo najrýchlejšie akútny nedostatok bytov. Konštrukčné riešenie (prefabrikované železobetónové diely) a dispozície domov boli unifikované v rôznych systémoch, ktoré sa lokálne obmieňali. Rovnako „jednotným“ sa bohužiaľ stal aj urbanizmus sídlisk a pôvodné funkcionalistické idey o kvalitách tohto prostredia si vzali nakoniec svoje. Technické nedostatky, ktoré sa u panelových domoch v tejto dobe objavujú, sú spôsobené z dvoch tretín chybami, ku ktorým došlo už pri výstavbe (konštrukčné chyby, chybné projektové riešenia a niekedy tiež použitie nekvalitných materiálov). Problémy sa pritom netýkajú len domov samotných, ale tiež aj nevhodne položených inžinierskych sietí alebo porušených chodníkov. K najčastejším chybám patria nedostatočné zateplenia, dosluhujú okná, stúpačky, strechy, výťahy, riešiť je často nutné aj kúrenie … napriek tomu – ako dokazujú napríklad úspešné projekty obnovy panelových domov spojené s revitalizáciami celých sídlisk v Berlíne – riešenie existuje. Predpokladom sú však nemalé investície. 

Financie od štátu aj z únie

Štátny fond rozvoja bývania síce prijímanie žiadostí o dotácie z programu PANEL pozastavil, naďalej však pokračujú jednania o kritériách, na ktorých základe by bolo možné program znovu spustiť v účinnejšej podobe. Predpokladaný pracovný termín pre obnovenie prijatia žiadostí je koniec prvého štvrťroku 2008. Ustanovenie o možnosti nových členských štátov EU využívať príspevky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja na bývanie obsahuje tiež schválený finančný plán európskej únie pre roky 2007-2013. V praxi by to mohlo znamenať každoročné navýšenie prostriedkov dostupných pre rekonštrukcie a zušľachťovanie panelových domov u nás o jednu až dve miliardy korún. Konkrétne podmienky využitia peňazí z únie však ešte nie sú stanovené, k tomu existujú opodstatnené obavy z toho, aby sa európske financie neobmedzili len na pomoc do sociálnej oblasti. Ak sa však v spolupráci s ostatnými "novými" členskými štátmi podarí presadiť pôvodný zámer, mohla by sa obnova sídlisk u nás zrýchliť o mnoho rokov.

Banky v ústrety bytovým družstvám a spoločenstvám vlastníkov 

Že situácia nahráva aj bankám a finančným ústavom, je jasné, preto mnohé z nich prišli so špeciálnymi produktmi už v uplynulých rokoch. K dôležitým hráčom na trhu, ako je Česká sporiteľňa, Komerčná Banka či Poštovná sporiteľňa (ČSOB), tohto roku pribudla GE Money. Aj ona sa zamerala na bytové družstvá a spoločenstvá vlastníkov bytových jednotiek. Produkty jednotlivých bánk sú viac menej zrovnateľné, no rozdiely existujú. Či už ide o odlišné podmienky zaradenia do programu, požiadavky na zaistenie úveru, spôsoby ručenia, úrokovú sadzbu (RPSN), termíny fixácie, výšku splátok, dobu splatnosti… Každá z bánk vsádza v snahe si získať zákazníkov na trochu iný triumf, my vám ponúkame len stručný prehľad, z ktorého by ste mohli pri svojich úvahách vychádzať. Je dobré sledovať tiež akčné ponuky jednotlivých finančných ústavov, pretože v aktuálnej dobe je možné získať napríklad zníženú cenu za spravovanie úveru, vyhodnotenie žiadosti a realizáciu úveru zdarma, či iné výhody.  


Paneláky bez rekonštrukcie neprežijú - foto, Hyperbyvanie.sk

Program bytový dom – Komerčná banka

Program Bytový dom umožňuje nákup, opravy, rekonštrukcie aj modernizácie bytových jednotiek alebo celých domov. Parametre ponuky umožňujú financovať aj rozsiahle rekonštrukcie veľkých bytových domov bez akéhokoľvek zaistenia a bez ručenia zo strany majiteľov jednotlivých bytových jednotiek. Splácanie dlhu je možné rozložiť na dlhšie časové obdobie (splatnosť až 15 rokov). Úroková sadzba: pohyblivá alebo pevná s fixáciou na 1 rok až 15 rokov, podľa požiadaviek klienta. Banka počíta s možnosťou súčasného využitia štátnych finančných podpor k úverovaniu bytovej výstavby a modernizácie bytového fondu.

Úver zameraný na Bytové družstvá a spoločenstvá vlastníkov jednotiek - Česká sporiteľňa

Predmetom produktu sú poväčšine opravy, rekonštrukcie a modernizácie bytových domov. Ide o účelový úver so stanoveným plánom čerpania a splácania. Investičný úver je možné poskytnúť až do výšky 100 % celkových projektových nákladov. K výhodám patrí napríklad možnosť preklenutia časového nesúladu medzi tvorbou a potrebou finančných zdrojov na investície, prispôsobenie splatnosti potrebám klienta (splatnosť až 25 rokov), individuálne, jednorazové alebo postupné čerpanie úveru, možnosť voľby spôsobu splácania aj typu úrokovej sadzby, mimoriadnych splátok a získanie štátnej finančnej podpory. Podmienkou založenia úveru je jeho schválenie a vedenie bežného účtu v Českej sporiteľni.

Paneláky bez rekonštrukcie neprežijú - foto, Hyperbyvanie.sk

Účelový úver pre bytové družstvá - ČSOB – Poštová sporiteľňa

Úver je určený opäť k financovaniu najmä opráv, rekonštrukcií a modernizácií bytových objektov, je možné ho využiť k riešeniu krátkodobých aj dlhodobých zámerov pre bytové družstvá a spoločenstvá vlastníkov jednotiek (opravy, rekonštrukcie a modernizácie bytového fondu) bez použitia vlastných prostriedkov. Z úveru je možné čerpať prostriedky aj na riešenie havárií a naliehavých potrieb. K plánovanému čerpaniu a splácaniu banka pristupuje individuálne a operatívne, úver je možné kombinovať s produktmi ČMZRB v rámci Programu PANEL. Prvú splátku úveru je možné odložiť až o 12 mesiacov. Splatnosť až 30 rokov. K podmienkam poskytnutia úveru patrí napríklad nutnosť byť klientom banky (súčasným alebo novým), žiadateľ si musí pred poskytnutím úveru založiť Post konto neziskový sektor.

Renovácia Plus - financovanie nákupu a obnovy bytových domov- GE Money bank

Vylepšený úver Renovácia Plus je možné získať aj bez zaistenia, jeho maximálna výška závisí na individuálnych potrebách žiadateľa. Renovácia Plus umožňuje financovať aj 100 % plánované investície s rozložením splátok až na dobu 30 rokov, časť prostriedkov je možné čerpať aj bez preukázania účelu. Výdaje spojené s už uskutočnenou rekonštrukciou banka prepláca až rok spätne. Renováciu Plus je možné použiť aj pre nákup bytového domu od mesta alebo obce. Úver je možné účelové použiť na opravy, rekonštrukcie a modernizácie bytových domov (výmena okien, oprava strechy, zateplenie domu, rekonštrukcia výťahu, atd.) alebo na nákup bytového domu od mesta alebo obce. Za určitých podmienok poskytuje banka úver úplne nezaistený. Fixáciu je možné voliť na 1, 3, 5, 10, 15 rokov, k úveru si žiadateľ môže zriadiť tiež bežný alebo sporiaci účet so zvýhodneným pásmovým úročením. Podmienkou je, aby sa rekonštruovaná nehnuteľnosť nachádzala na území ČR. Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 7

Diskusia

Conjuntos de Pandora regalo: ...< Odpovedať

Nike Air Max Uomo - scarpe nike: nike air max nike...< Odpovedať

Damen Timberland Boots / Timberland UK Verkau: ...< Odpovedať

Spyder Kvinnor Ski Suits : Spyder Jackor, Spy: [b]Spyder...< Odpovedať

JENSEN Regina: Riešenie pre všetky vaše...< Odpovedať

HomePro: Ak nechcete mat s...< Odpovedať

počet príspevkov: 6

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 225 príspevkov

NOOB Factory replica watches,JF Factory repli: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Ďalšie príspevky »