Priesvitný betón

26.1.2012 | Monika Kovačková | Stavebné technológie | Komentárov 0 |

Pod slovom "betón" si asi hneď predstavíte tmavošedý, ťažkopádny, nevzhľadný materiál, ktorý sa hodí maximálne pre stavbu robustných budov alebo nemoderný panelových domov. Odhoďte tieto staré mýty za hlavu a užite si krásy betónu, ktorý sa dokonale prispôsobil požiadavkám 21. storočia.

Priesvitný betón - foto, Hyperbyvanie.sk

Znie to neuveriteľne, ale betón môže presvitať a ponúkať tak čarovnú prehliadku pohybov tieňov, svetiel a siluet. Možnosti využitia betónu v stavebníctve a architektúre výrazne rozšíril maďarský architekt Áron Losonczi, ktorý roku 2001 vynašiel priesvitnosť betónu a tak tomuto "všednému" materiálu dodal originálnu nadčasovosť.

Priesvitný betón, fotka

Takzvaný LiTraCon (Light-Transmitting Concrete) je nový stavebný materiál z jemnozrnného betónu a sklenených vlákien, ktoré vedú svetlo hmotou betónu. Vlákna sú usporiadané paralelne a tak je prenos svetla rovnaký na tmavej aj na svetlej strane; vlákna navyše zachovávajú aj farbu svetelnej informácie. Vlákna sú schopné prenášať svetlo betónovou stenou až do hrúbky neuveriteľných 20 metrov. Betón a sklo sú navyše tak dokonale zmiešané, že vytvárajú jednotný materiál s homogénnym povrchom i vnútornou štruktúrou.

Priesvitný betón, fotka

Keďže prítomnosť skla žiadnym spôsobom neznižuje a neovplyvňuje pevnosť betónu v tlaku, je možné použiť priehľadný betón aj na nosné konštrukcie. Obľúbené sú priehľadné prefabrikované dielce a panely, ktoré dodajú šmrnc každej stavbe. Do betónu so sklenenými vláknami si navyše môžete nechať zapustiť tepelnú izoláciu.

Priesvitný betón, fotka

Priesvitný betón dodá fasáde úplne iný charakter. Ideálne je použiť tento vynález predovšetkým tam, kde potrebujete zástenu a kde by plný múr pôsobil až príliš tvrdo. Keďže ide stále o exkluzívnu novinku, pustite sa aj do menšieho vylepšovania domova. Krásne bude pôsobiť nasvietená betónová preglejka medzi kuchyňou a obývacou izbou, alebo medzi kúpeľňou a toaletou či betónová špajza, vinotéka či šatňa. Môžete si tiež zvoliť drobné betónové doplnky, akými sú napríklad originálne tienidlá lámp.

Priesvitný betón, fotka

Ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása a o betóne to dnes platí dvojnásobne.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 2

Diskusia

Článok Priesvitný betón zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 199 príspevkov

Replica Chopard Watches, orologi di lusso Cho: swiss replica orologi aaa + Orologi...

Datejust 36 millimetri: orologi Rolex orologi rolex a basso...

FitFlop sandaler Kvinner 2013 nye ankomst, Fr: Christian Louboutin outlet billig...

Hohe Qualität Belstaff Online, Belstaff Outle: belstaff panther belstaff...

relógios Chopard: Réplicas de relógiosRelógios...

Wedding Party Dresses, Bridesmaid Dresses: wedding gowns online best wedding...

Spyder Kvinnor Ski Suits : Spyder Jackor, Spy: [b]Spyder skidglasögon[/b] [b]spyder...

Ďalšie príspevky »