Uvažujete o stavbe domu? Plánujte tiež, čo vás bude jeho prevádzka stáť

29.9.2014 | PR článek | Stavebné technológie | Komentárov 0 |

Súčasný trh stavebníctva a developerských projektov ponúka množstvo veľmi rýchlych a často aj cenovo atraktívnych možností.

Uvažujete o stavbe domu? Plánujte tiež, čo vás bude jeho prevádzka stáť - foto, Hyperbyvanie.sk

Pri stavbe domu je dôležité porovnávať náklady a investície v dlhodobom horizonte. No je nutné premyslieť si, koľko vaše rozhodnutie bude stáť v budúcnosti. Už máme za sebou skúsenosti so zvyšujúcimi sa nárokmi EÚ na energetickú náročnosť budov a tento trend bude pokračovať. V roku 2020 by malo dôjsť k ďalšej regulácii potreby primárnej energie, tzn. energie zabudovanej v domoch, o 20 %. Pokiaľ sa chcete vyhnúť ďalším stavebným úpravám, uvažujte už teraz o nízkoenergetickom či pasívnom dome.

Čo vám pasívny dom prinesie?

Výrazne znížite náklady na vykurovanie a získate stály prívod čerstvého vzduchu, bez nutnosti znášania prievanu. Dom má príjemné teploty v zime aj v lete. V neposlednom rade je veľmi ekologický. Ročne spotrebuje maximálne 15 kilowatthodín na meter štvorcový vykurovanej plochy. To znamená, že sledovanie cien energií a všetky ostatné náklady budete môcť v nasledujúcich rokoch v podstate vyškrtnúť z programu.

Uvažujete o stavbe domu? Plánujte tiež, čo vás bude jeho prevádzka stáť, fotka

 

Systém tvárnic Ytong zabráni vzniku tepelných mostov a nevytvára podmienky pre vznik plesní: preto je klíma vnútri zdravá.

Pasívny alebo nízkoenergetický?

Pasívny dom využíva vonkajšie zdroje, ako slnečné žiarenie či teplo vyžarované ľuďmi a spotrebičmi. Vďaka mimoriadne kvalitnej izolácii teplo neuniká a po väčšinu roka vystačí k tomu, aby vám v dome bolo príjemne aj bez ďalšieho prikurovania.

V súvislosti s energetickou náročnosťou sa tiež môžete stretnúť s termínom nízkoenergetický dom. Ten funguje na podobnom princípe, len nedosahuje tak vysoký štandard. Musí splňovať to, že jeho spotreba je maximálne 50 kilowatthodín na meter štvorcový. Potrebuje preto rozsiahlejší výhrevný systém a jeho náklady sú o niečo vyššie, než ako to je pri dome pasívnom.

Pasívny dom je teda náročnejší na výstavbu, ale je možné naň získať dotácie. Nízkoenergetický dom má nižšie obstarávacie náklady, ale musíte rátať s o niečo nákladnejšou prevádzkou než pri dome pasívnom.

Ide to aj s jednovrstvovým murovaním?

Systém pórobetónových tvárnic Ytong je vynikajúcim stavebným materiálom pre nízkoenergetické a pasívne domy. To dokladá okrem iného aj to, že jeho výrobca je členom Centra pasívneho domu, ktoré sa zaoberá osvetou a propagáciou tohto ekologického prístupu v stavebníctve.

Ytong vďaka poréznej štruktúre vyniká tepelnoizolačnými vlastnosťami, predovšetkým pri použití tvárnic radu +. Tvárnica Lambda+ s hrúbkou 450 mm sa dostáva na hranicu pasívneho štandardu aj pri jednovrstvovom murovaní a Theta+ s hrúbkou 500 mm už požiadavky pasívneho štandardu úplne spĺňa.

Aj bez zateplenia obvodového muriva prekračujú tvárnice Ytong stanovenú normu tepelného odporu a tieto vlastnosti si zachovávajú aj po opracovaní, čo je dôležité. Úniky tepla vznikajú napríklad po elektroinštaláciách a iných rozvodoch, keď sa zasahuje do celistvej steny.

Uvažujete o stavbe domu? Plánujte tiež, čo vás bude jeho prevádzka stáť, fotka

 

V Ytongu vám poradia v otázkach voľby materiálu a pomôžu s technologickými postupmi.

Čo je biely pórobetón a aké ďalšie výhody ponúka?

Biely pórobetón je materiál, ktorý vznikol spojením základných a prírodných surovín, teda kremičitého piesku, vody, vápna a cementu. Tým sa líši od šedého pórobetónu, v ktorom sa piesok nahrádza elektrárenským popolčekom. To je vedľajší produkt vznikajúci pri spaľovaní hnedého uhlia v elektrárňach.

Pri spracovaní pórobetónovej zmesi vznikajú milióny drobných pórov, ktoré ju odľahčujú a dodávajú vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti. Dôležité je tiež to, že takýto materiál je mimoriadne nehorľavý. Systém tvárnic Ytong navyše obsahuje všetky stavebné diely, ktoré umožňujú jednoduché a presné napojenie. Tým sa zabráni vzniku tepelných mostov. Okrem toho, že sa zabráni úniku tepla, sa nevytvárajú podmienky pre vznik plesní a vznikne zdravá stavba s dobrou vnútornou klímou.

Tvárnice sú ľahko opracovateľné, preto je systém veľmi obľúbený aj medzi tými, ktorí sa rozhodnú stavať svojpomocne. Výrobca tiež poskytuje odborné poradenstvo, ktoré zahrňuje konzultáciu projektu stavby v otázkach voľby materiálu a kalkulácie. Obracať sa na neho môžete tiež s ďalšími technologickými otázkami. V prípade potreby je možné požičať si nástroje na spracovanie materiálu či samotné murovanie.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Uvažujete o stavbe domu? Plánujte tiež, čo vás bude jeho prevádzka stáť zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »