Ako sa kazí BETÓN – 2. časť

22.8.2007 | Martin Kubíček | Stavebné technológie | Komentárov 2 |

Medzi verejnosťou panuje názor, že betón je len jednoduchá zmes cementu, piesku a vody a že sa na ňom je v podstate nemá čo pokaziť. Bohužiaľ, väčšinou býva opak pravdou. Veľa betónov, ktoré sú vystavené vplyvom poveternostným podmienkam neprežije už prvú zimu a na jař nastáva problém, čo s poškodenou konštrukciou.

Ako  sa  kazí BETÓN – 2. časť - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Domáce plastifikátory

Dnes už nie je problém ani pre žiadneho malého stavebníka dostať plastifikačnú prísadu v malom balení. V betónoch vystavených vplyvom poveternostných podmienok je najdôležitejšia vlastnosť ich odolnosť proti pôsobeniu mrazu. Mrazuvzdorný betón musí byť alebo dokonale hutný (čo sa v ambulantných podmienkach veľmi ťažko dosahuje), alebo musí byť hmota betónu prestúpená malými vzduchovými pórmi s veľkosťou do 0,25 mm. V betonárskej praxi sa to dosahuje špeciálnymi prevzdušňovacími prísadami na báze rezinátov alebo kovových mydiel. Pri ambulantnej výrobe betónu sa dá prevzdušnenie dosiahnuť  prídavkom malého množstva tekutého saponátu do betónu pri jeho miešaní (napríklad JAR na riad). Do bežnej miešačky s objemom 80 litrov postačí jedna polievková lyžica tohto saponátu. So saponátom je potrebné betónovú zmes miešať aspoň 2 minúty. Saponát okrem prevzdušnenia pôsobí ako plastifikátor a betónová zmes sa lepšie spracováva. Touto nenákladnou úpravou betónovej zmesi zvýšite životnosť betónu nieľkoľkonásobne. Najskôr sa k účelu prevzdušnenia používalo takzvané "mazľavé mydlo". Dá sa použiť aj to, ale v spádových miešačkách sa toto mydlo zle rozpúšťa v hmote betónu. Preto je vhodnejší tekutý saponát.

 

Sám sa zhutní

Tretím problémom je spracovanie betónu do konštrukcie. Betón by mal byť uložený do konštrukcie čo najskôr po vyrobení a mal by byť nejaký zhutnený, aby sa zo štruktúry betónu vypudili veľké vzduchové bubliny. Potreba zhutnenia betónu je veľakrát nahradená vyrobením riedkeho betónu, ktorá sa v konštrukcii rozleje. Samohutniaci betón sa dá vyrobiť tiež, ale musí byť použitá špeciálna polymérová prísada, ktorá je pre drobného stavebníka väčšinou nedostupná. Druhým bežným javom súčasnosti je objednať si zavlhnutú betónovú zmes, tú vysypať na stavbe a celý deň z tejto zmesi vyrábať pridaním vody plastický betón. Pretože piesok nie je nikdy úplne suchý, prebieha po celú dobu v tejto vlhkej betónovej zmesi chemická reakcia spôsobujúca tuhnutie betónu tvorbou gelov a nariedením betónu sa nedá táto reakcia vrátiť späť. Existuje tu nebezpečenstvo, že betón, ktorý už určitú dobu tuhol, bol uložený do konštrukcie, pričom jeho tuhnutie bolo následne prerušené pridaním vody. To má za následok, že taký materiál je väčšinou po zatvrdnutí prašný, drolivý a vytvárajú sa v ňom trhliny.

Kutil bez vibrátora

Zhutnenie betónu v domácich podmienkach je dosť obtiažne, pretože stavebník väčšinou nedisponuje strojnými vibrátormi. Zhutňovať sa dá doma miešaním tyčami, alebo poklepom po bednení, ale pretože bednenie nemá väčšinou dostatočný stabilitu, hutnenie sa veľmi nerobí. Tu by sme chceli len poznamenať, že jedno percento veľkých vzduchových bublín v betóne znižuje jeho pevnosť asi o 6 %. pokiaľ teda v betóne zostane 10 % vzduchových bublín, tak má tento betón zhruba polovičnú pevnosť, ako by mal zhutnený betón. Dobre zhutnený betón sa dá vyrobiť aj bez strojných vibrátorov vpichovaním oceľovej tyče, alebo premiešavaním oceľovými alebo drevenými tyčami. Týmto spôsobom bol hutnený betón pri stavbe opevnení pred druhou svetovou vojnou a tieto stavby stoja neporušené dodnes. V podstate v týchto stavbách boli len dodržané vyššie uvedené podmienky. Ináč sú vyrobené z celkom bežného betónu a ich životnosť neohrozila ani vojna ani šesťdesiat rokov ich existencie.

 

Ako  sa  kazí BETÓN – 2. časť - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Zreje ako betón

Ďalším problémom je ošetrovanie betónu behom jeho zrenia. Nesprávnym ošetrovaním sa dá znehodnotiť aj dobre vyrobený betón. Betón potrebuje behom zrenia dostatočnú vlhkosť a dostatočnú teplotu k priebehu tvrdnutia. Pokiaľ do ide k jeho vyschnutiu, zastavuje sa chemická reakcia a betón sa opäť môže stať nepevným, drolivým a môže popraskať. Zabrániť vysychaniu je potrebné predovšetkým pri tenkých doskách, pretože vplyvom prúdenia vetra je odparené množstvo vody závislé na ploche betónu. To znamená, že z betónovej dosky silnej 1 meter a z betónovej dosky silnej 50 mm sa odparí za časovú jendotku rovnaké množstvo vody. Doske silnej 1 meter toto odpatené množstvo vody príliš neuškodí, ale dosku silnú len 50 mm môže odparené množstvo vody zlikvidovať. Preto je potrebné zvlášť pri tenkých betónových konšturkciách zabrániť odparovaniu vody prikrytím PE fóliou, alebo polystyrénovými doskami. 

Dážď pre silu

Pre výrobu a ukladanie betónu je najvhodnejšie počasie, kedy sa teploty pohybujú od +15°C do +25°C a je vysoká relatívna vlhkosť vzduchu. Pri teplotách vyšších je potrebné betón rýchlejšie spracovať, pretože rýchlejšie tvrdne a zabrániť odpareniu vodu z povrchu betónu prikrytím PE fóliou. Horšia situácia je pri teplotách nižších, a to hlavne pri teplotách nižších ako +5°C. Pri teplotách betónovej zmesi nižších ako +5°C sa zastavuje chemický proces tvrdnutia betónu, z betónu sa väčšinou vyparí voda (voda sa odparuje aj pri nízkych teplotách) a dôjde k znehodnoteniu betónu. K tomu, aby betón zatvrdol aj pri okolných teplotách nižších, ako +5°C je potrebné zaistiť, aby betónová zmes pri ukladaní mala aspoň +10°C, a aby táto jej teplota neklesala. Toto sa dá zaistiť použitím teplej vody pre výrobu betónu (nie teplejšej ako +60°C) a zaizolovaním konštrukcie pred únikom tepla rohožami alebo doskami. Podstatne bezpečnejšie je použiť okrem teplej vody a zaizolovania konštrukcie ešte aj chemické urýchľovače tvrdnutia betónu, ktoré zrýchľujú procs tvrdnutia a spôsobujú samoohrev betónovej zmesi priebehom chemickej reakcie.
text: Martin Kubíček

foto: ZAPA betón, archív autoraDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 30

Diskusia

Discount Christian Louboutin You You 85mm Pat: ...< Odpovedať

mirec: toto by si malo precitat...< Odpovedať

počet príspevkov: 2

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 225 príspevkov

NOOB Factory replica watches,JF Factory repli: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Ďalšie príspevky »