Dopravujeme betón

28.8.2007 | Jiří Kropylák | Stavebné technológie | Komentárov 0 |

Betón ponúka široké možnosti využitia, predovšetkým mimoriadnu pružnosť, s akou sa dajú vo viacvrstvových konštrukciách docieliť priaznivé stavebno-fyzikálne požiadavky, ako sú napríklad tepelný odpor, akustická pohoda, tepelná akumulácia a mnohé ďalšie.

Dopravujeme betón - foto, Hyperbyvanie.sk

Vďaka rôznym variantám zloženia betónových zmesí sa otára možnosť používania vo všetkých základných stavebných odvetviach. Kľúčové prvky betónovej zmesi tvoria tri základné zložky: kamenivo, cement a voda. Ich konkrétny pomer a vlastnosti jednotlivých zložiek zásadne ovplyvňujú výsledný charakter betónovej zmesi. Namiešať skutočne kvalitnú požadovanú zmes nie je tak celkom jednoduchou záležitosťou a v niektorých firmách je riadenie zloženia zmesi prenechané počítaču. Poďme sa teda pozrieť betónovým zmesiam na zúbok.. teda kamienok...

Srdce ako kameň


Srdce betónu tvorí cement, ktorého druhy sa delia do piatich skupín. Všetky druhy sú označené a je pri nich uvedená hodnota normalizovanej pevnostnej triedy. Základom každej z nich je portlandský prášok, ktorý sa vyrába pálením pripravenej surovinovej zmesi oxidov CaO, SiO2, Al2O3, Fe3O3 a malého množstva ďalších doplnkových látok. Zmes sa páli až do tzv. spečenia. Tieto zložky zvyšujú kvalitu vlastností cementu. Jednotlivé druhy cementu odlišujú farebné nápisy. Čierna farba značí portlandské cementy, zelená portlandské cementy zmesné, pre vysokopecné cementy je signifikantná červená, pucolánové cementy majú modrú farbu, zmesné cementy určuje hnedá. Jednotlivé druhy sa líšia zložením, vlastnosťami, pevnostnou triedou, dobou tuhnutia a použitím.

 

Dopravujeme betón - foto, Hyperbyvanie.sk

Ako sa dohovoriť s betonárkou


Betóny s malým obsahom cementu nazývame chudé (sú náchylnejšie ku korózii), betóny s väčším množstvom cementu sú mastné. Betóny majú svoje pevnostné triedy C (podľa noriem) a pevnostné triedy B. Ako podkladný betón sa používajú betóny nižších pevnostných tried B10 a B15. Základným parametrom kvality podkladu je pevnosť v tlaku. Zálievkový betón musí mať pevnostnú triedu minimálne C16/20 (B20) s maximálnou veľkosťou zrna 4 mm. Dôležitá je aj konzistence betónovej zmesi podľa ISO 4109, ISO 4110. Tá môže byť V2, teda zavlhnutá, málo mäkká (určená pre dopravu na korbe), V3 mäkká (tiež určená pre dopravu na korbe), S3 veľmi mäkká (určená pre dopravu pomocou autodomiešavača) a S3 čerpateľná (tiež určená pre dopravu pomocou autodomiešavača).

Dopravujeme betón - foto, Hyperbyvanie.sk
foto3

Doprava betónu


Betón sa k nám z betonárky dostáva väčšinou vo forme takzvaného tansportbetónu, čo je betónová zmes, ktorej zložky boli zamiešané, prípadne aj nadávkované v betonárke alebo v dávkovači stanice a ktorá sa na miesto spracovania dopravuje prepravnými prostriedkami so zárukou predpísanej akosti zmesi. Ďalšou z možností dodávky betónu na miesto určenia je rozvoz takzvanej zavlhnutej zmesi. Jedná sa o využitie betónu v menších objemoch kladúcich predovšetkým nároky na dobu spracovania a možnosti uloženia. K zhutňovaniu betónových zavlhnutých zmesí je používaná kombinácia vibrácie betónovej zmesi s prítlakom. Základnou výhodou spracovania zavlhnutých betónových zmesí je možnosť okamžitého odformovania betónového výrobku a možnosť jeho zrenia na podložkách.


Text: Jiří Kropylák

Foto: Zapa beton, archív autoraDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 14

Diskusia

Článok Dopravujeme betón zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »