Na čo si dávať pozor pri zelenej streche

15.8.2007 | Zdeněk Lodyha | Strechy | Komentárov 0 |

Zelená strecha zaujme na prvý pohľad a naviac môže slúžiť k potrebnému ozdraveniu životného prostredia. Môže svojmu majiteľovi ale priniesť aj rad starostí. Na aké problémy pri stavbe a prevádzke zelených striech môžeme naraziť? O tom a viac sa dočítate v nasledujúcom článku.

Na čo si dávať pozor pri zelenej streche - foto, Hyperbyvanie.sk

Na čo je potrebné dávať si pozor v projekte


To, že zelené strechy okrem iného predlžujú životnosť strešnej izolácie, je všeobecne známe. Aby strešné izolácie a zelená strecha zostala v bezchybnom stave veľa desaťročí, je potrebné brať ohľad na nasledujúce požiadavky a dodržať niekoľko základných zásad. Pre bezporuchovú funkciu zatrávnenej strechy je potrebné, aby nedochádzalo k prerastaniu korienkov hydroizolačnou vrstvou, pretože mnohými asfaltovými pásmi a fóliami korienky agresívnejších rastlín bežne prerastajú. 

 

Pozor na ochranu!


Používa sa ochranná vrstva vložená väčšinou nad separačnú a dilatačnú vrstvu. Môžu to byť v minulosti často používané betónové mazaniny, alebo špeciálne tuhé polyetylénové (PE) fólie. Ale v dnešnej dobe má množstvo hydroizolačných materiálov (asfaltových pásov a fólií) špeciálny atest proti prerastaniu koreňov, takže ochranná vrstva potom nie je v konštrukcii potrebná.

Pozor na plošné zaťaženie


Zaťaženie extenzívnou zelenou strechou predstavuje spravidla 80-170 kg/m2, pri ľahkých zelených strechách (systémové riešenie Optigreen "Ľahká strecha") je to dokonca len 40 kg/m2. Pri intenzívnej zelenej streche je potrebné počítať so zaťažením od cca 300 kg/m2 vyššie. Tieto údaje sa vzhťahujú na stav pri nasýtení vodou a vrátane vegetácie. Zaťaženie snehom a prevádzkové zaťaženie pri využívaných strechách je potrebné kalkulovať zvlášť. Pri voľne pokladaných strešných izoláciách je potrebné dbať na minimálnu hmotnosť zaručujúcu bezpečnosť izolácie pri nadvihnutí v dôsledku vplyvu vetra. Zvlášť namáhané sú oblasti rohov a okrajov strechy. Ak je izolácia fixovaná mechanicky, nie je už z hľadiska zabezpečenia potrebné ďalšie zaťaženie. Pri veľkej výške budovy a v exponovaných polohách je potrebné zaistiť zelenú strechu oproti odviatiu vetrom. Na okraje sa v tomto prípade používa plná alebo vegetačná dlažba.

 

Na čo si dávať pozor pri zelenej streche - foto, Hyperbyvanie.sk

Sklon bez problémov


Zelené strechy sa dajú bez väčších problémov vytvárať a udržiavať pri sklonoch od 0°až do cca. 30°. Skúsení poskytovatelia systému zelených striech, ako napríklad Optigreen a odborné realizačné (partnerské) firmy prevádzajú v špeciálnych prípadoch aj ozelenenie striech so sklonom 45°až 90° (valené strechy). Strechy so sklonom menším ako 2 % predstavujú podľa smerníc pre ploché strechy zvláštne konštrukcie a sú pri nich kladené vyššie požiadavky na strešnú izoláciu. To znamená, že v závislosti na materiáli izolácie musí byť jej hrúbka väčšia, prípadne musí byť položená ešte ďalšia vrstva. Pri intenzívnych zelených strechách je nulový sklon výhodou kvôli možnosti zadržovania vody, pre extenzívnu vegetáciu sa skôr odporúčajú strechy so spádom.

Zaistenie proti pádu osôb

Už od samého začiatku by sa malo v projekte počítať s prostriedkami na zaistenie proti pádu osôb, ako s pevnou súčasťou budovy. Bezpečnostné prvky sú potrebné ako pri pokladaní zelenej strechy, tak aj pri jej údržbe. Pri intenzívnych zelených strechách odporúčame zábradlie, pri extenzívnych zelených strechách zariadenie pre pripnutie istiaceho lana. K tomuto účelu existujú pre oblasť plochých striech do sklonu 5 stupňov systémy k zaisteniu proti pádu, ako napríklad OPTISAFE, v ktorých sú istiace body vrátane vedenia zaisťovacích lán vytvorené tak, že nanarúšajú strešnú izoláciu. Systém pre upnutie istiacich lán sa pokladá na strešnú izoláciu a jeho stabilita je daná zaťažením, ktorým pôsobí zelená strecha. Rovnako dôležité je aj zaistenie bezproblémového prístupu na strešnú plochu v každej fáze využitia.

Na čo si dávať pozor pri zelenej streche - foto, Hyperbyvanie.sk

Požiarne predpisy

Podľa smerníc pre zelené strechy sa prihliada na intenzívnu zeleň rovnako, ako na "tvrdú krytinu", extenzívna zeleň má dostatočnú odolnosť proti ohňu za predpokladu, že minimálna hrúbka vrstvy je aspoň 3 cm a v substráte je obsiahnutých max. 20 % hm. organických látok. Je potrebné dodržiavať národné požiarne predpisy, najmä ak ide o veľké plochy a aj v susedstve objektov s otvormi. Pred okennými alebo dverovými a strešnými priepustami je potrebné počítať s pásom štrku alebo dlažby.

Hospodárenie s vodou

Aj extenzívna zeleň potrebuje v počiatočnej fáze rastu po výseve alebo výsadbe vodu. Preto je potrebné v projekte počítať s dostatočne dimenzovanými vodovodnými prípojkami na streche, alebo v jej blízkosti. Pre intenzívne zelené strechy (systémové riešenie Optigreen "Strešná záhrada") sa ponúka možnosť zadržiavania vody v drenážnej vrstve, v ideálnom prípade spolu s automatickým zavlažovaním. Tým sa výrazne znížia a optimalizujú náklady na zavlažovanie, pretože najskôr sa spotrebuje prírodná zadržaná dažďová voda. Odvodnenie strechy sa prevádza tak, ako pri strechách bez zelene, prostredníctvom vpustí umiestnených v strešnej ploche, alebo na jej okraji. Približne 300 m2 zelenej strechy je možné za normálnych podmienok zviesť do jednej vpuste s profilom DN 100. Pri predpoklade dodržania určitých podmienok je možné použiť aj odvodňovacie systémy pre tlakovú vodu. Odvodnenie je pri zelenej streche zaistené drenážnou vrstvou, ktorá je tvorená minerálnym násypom (napríklad drenážna vrstva Optigreen typ Perl), alebo drenážnymi doskami (napríklad pevná drenáž typ FKD). Strešné vpuste musia byť kedykoľvek voľne prístupné a sú preto chránené kontrolnými šachtami.


text: Zdeněk Lodyha z materiálov Optigreen

foto: Optigreen

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 16

Diskusia

Článok Na čo si dávať pozor pri zelenej streche zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 219 príspevkov

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Kaufen Sie Günstige Herve Leger Bandage -Klei: Herve Leger Verkauf Herve Leger...

Replica Top brand watches: [b][url=http://www.ai88w.com/]swiss...

AAA + Audemars Piguet Relojes, Audemars Pigue: mejores réplicas de relojes...

Ďalšie príspevky »